Prva pomoć i djeca

Autor: Administrator , 14. 9. 2016.

U ponedjeljak  12. rujna 2016. godine obilježili Svjetski dan prve pomoći. Ovogodišnji moto bio je „Prva pomoć i djeca“. Povodom toga, Gradsko društvo Crvenog križa Osijek  u suradnji s Policijskom upravom Osječko-baranjske županije te Udrugom za preventivni odgoj djece u cestovnome prometu Jumicar , održali su zabavne i nadasve poučne radionice za učenike 2. i 3. razreda.  Na uvodnom interaktivnom predavanju učenici su se podsjetili već stečenih  znanja, a naučili i neka nova, iz osnova prometne kulture. Učenicima je istaknuta važnost njihovog ponašanja u prometu te su upućeni oko pravilnog procjenjivanja raznovrsnih prometnih situacije s kojima se svakodnevno susreću.

Na vanjskom prostoru Škole održane su tri radionice koje su uključivale veliki broj praktičnih vježbi. Svi učenici dobili su priliku sudjelovali u svim aktivnostima. Svaki učenik mogao je  sve sam „probati“ i „napraviti“. U prvoj radionici izravno su se upoznali s osnovama pružanja prve pomoći te i sami pružili prvu pomoć svom prijatelju. Volonteri Crvenog križa prikazali su im način previjanja rane i reanimaciju. Osim toga, naglasili su im vrijednost ljudskog života i ulogu prve pomoći u njegovu spašavanju. U sljedećoj radionici, djelatnici policije prikazali su  pravilan i siguran način prelaženja preko pješačkog prijelaza, kretanja prometnicama te prezentirali policijska vozila. Neizmjernu radost na licima učenika izmamila je prilika da sjednu u policijski automobil, na policijski motor, provozaju policijski tricikl te  uključe policijsku sirenu. Posebno uzbuđenje i veselje  uslijedilo je u posljednjoj radionici, kada je bio zadatak savladati zamišljenu prometnu situaciju sa semaforom, prometnim znakovima i pješačkim prijelazom. Vožnjom mini dječjih automobila Udruge Jumicar učenici su imali priliku biti „pravi vozači“ te sagledati promet iz ugla vozača. Nakon završetka radionice, svaki je učenik dobio svoju vlastitu vozačku dozvolu, dok su učiteljicama podijeljeni edukativni materijali o sigurnosti u prometu koje će i kasnije koristiti u nastavi.

Ovim putem zahvaljujemo Gradskom društvu Crvenog križa Osijek, zamjeniku ravnatelja Denisu Ćosiću te svim volonterima koji su sudjelovali. Isto tako ove velike manifestacije ne bi  bilo bez policijski službenika Odjela prevencije PU osječko-baranjske Sanje Živković, Darka Ćorkovića, Roberta Škorvage, Tatjane Lovaković, policijskog službenika Zorana Jurkovića te našeg kontakt policajca Mire Grgića kojem su ovoga puta pomogli njegove kolege Tomislav Moržan i Mladen Žalonkin. Na kraju nikako ne treba izostaviti članove Udruge za preventivni odgoj djece u cestovnome prometu Jumicar iz Zagreba koji nam je pružio jedinstveni priliku vožnje mini autića uz strpljivo i profesionalno vodstvo svojih članova.

Učenicima je uobičajena nastava na ovaj način obogaćena novim sadržajima, stekli su nova iskustva te vjerujemo da će ih koristiti u svakodnevnom sudjelovanju u prometu.

Fotografije možete pogledati na Facebook stranici škole, Službenoj Facebook stranici Jumicara i njihovoj internetskoj stranici. Nadalje su o ovom događaju izvijestili Osiječka TV, Osijek Online.com, Osijek031, Glas Slavonije, Ministarstvo unutarnjih poslova RH,. Sutra (15.9.2016.) će HRT u emisiji "Dobro jutro Hrvatska" (oko 8,15h) imati prilog u živo iz naše škole pa ako vam je prilika pogledajte.

U subotu 17.9.2016. naši učenici 2.b sudjelovati će u emisiji "Veliki i mali". Emisija traje od 9,30-10 h. Ako propustite emisiju moći ćete ju poslušati na internetskoj stranici radija.

Emisiju možete posluštai na linku http://radio.hrt.hr/radio-osijek/aod/veliki-i-mali/176183/