Svjetski dan štednje

Autor: Administrator , 1. 11. 2016.

Dana 28. listopada 2016. godine učenici 6. i 8. razreda naše škole na satu dodatne nastave matematike obilježili su Svjetski dan štednje. U posjet školi došao nam je voditelj poslovnice Addiko banke u Višnjevcu. Za učenike je tom prigodom organiziran kviz u kojemu su odgovarali na vrlo zanimljiva pitanja iz područja matematike i gospodarstva. Zavidno znanje pokazali su učenici Helena Andrašek  i Marko Špoljarić, koji su u kvizu i pobijedili. Svjetski dan štednje ovilježava se 31. listopada svake godine, kao sjećanje na Prvi međunarodni kongres štedioničara održan upravo na taj dan u Milanu 1924. godine. Tom prigodom sastali su se predstavnici svjetskih štednih ustanova s ciljem pronalaska izlaza iz krize koju je prouzrokovao Prvi svjetski rat. Sudionici kongresa usuglasili su se kako je štednja prijeko potrebna za razvoj čovječanstva i pri tome ustanovili Svjetski dan štednje kao oživljavanje borbe protiv rasipništva. Tu je odluku donijelo čak 350 delegata iz 27 zemalja svijeta koji su predstavljali oko 100 milijuna štediša, čime je započeta era promišljanja o očuvanju postojećih resursa. Štednja je tada bila jedan od temelja rasta i razvoja svake zemlje preko kojega se dolazilo do višeg životnog standarda i stabilnosti nacionalnih ekonomija, što u svakome pogledu vrijedi i danas. Nekoliko fotografija pogledajte na našoj Facebook stranici.

Izvijestila: nastavnica Blanka Lendić