Bili smo domaćini Erasmus + projekta EMBRACE

Autor: Administrator , 22. 4. 2018.

Našu su školu od 14. do 20. travnja  posjetili učitelji i učenici iz šest europskih država  koji zajedno s nama sudjeluju u Erasmus Plus projektu  „EMBRACE - European Movement to Be Responsible Active Citizens Everywhere“  (ZAGRLJAJ – Europski pokret za odgovorne aktivne građane bilo gdje). Nositelj projekta je škola Archbishop Ilsley Catholic School iz Birminghama, Ujedinjeno Kraljevstvo. Ostali  partneri u projektu su španjolski grad Murcia; škola „IES Ramon y Cajal Colegio de Procuradores de Murcia”, poljski grad Szczecin; škola „IV Liceum Ogolnoksztalcace“, portugalski grad Macedo de Cavaleiros; škola „Agrupamento de Escolas de Macedo de Cavaleiros“, talijanska  Messina; škola „Liceo Scientifico Statale Seguenza“, finski grad Kiiminki ; škola „Kiiminginlukio“ i naravno, Osnovna škola Višnjevac.  Bila je to prilika da naši gosti upoznaju našu školu, naš grad i okolicu. Goste smo dočekali priredbom dobrodošlice koju su pripremile naše učiteljice Alma Mance i Vesna Klir. Kroz program su nas na engleskom jeziku vodili Nika Kolesarić i Ivona Širić (7.b). Veliki i mali zbor, pjesme na znakovnom jeziku, Marin Bulić (6.b), Lea Brčić (6.a), Dora Klaić (8.d), Lucija Kelava-Mihajlović (8.a) , Tirsa Habuda (5.b) i Ruben Habuda nikoga nisu ostavili ravnodušnim. Gosti su bili oduševljeni priredbom, a   osobito su ih razveselile izvedbe na portugalskom, talijanskom, engleskom jeziku te popularni finski ples. Goste su kroz školu proveli Luka Varga (7.a), Iva Komar (8.a), Marija Katalin (7.a) i Mia Macan (7.a) i sve oduševili svojim tečnim engleskim jezikom. Svi su pohvalili izgled i uređenje  škole koje je i ovoga puta osmislila  i realizirala učiteljica  Silvija Vukašinović i njena likovna skupina. Puno smo lijepih riječi čuli i o izgledu školskog dvorišta za  koji brinu svi djelatnici naše tehničke službe.

Na Europskom internacionalnom ručku naši su partneri predstavili  svoje države i gradove raznovrsnim  delicijama. Svi smo kušali različite vrste  poslastica, uspoređivali ih, čitali o njima, učili o zemljama i nadasve, uživali u zajedničkom druženju.

Projekt EMBRACE  svojim mnogobrojnim aktivnostima želi učenike poučiti kako biti aktivan i odgovoran građanin demokratskog društva. Svi su partneri predstavili rad  i aktivnosti svojih škola u svim oblicima humanitarnog djelovanja. U utorak smo putovali u Zagreb da bismo posjetili Hrvatski sabor gdje su gosti puno toga čuli o povijesti demokracije u Hrvatskoj. Uz posjet Saboru, razgledali smo i Gornji grad koji je, obzirom na svoju povijest i značaj,  gostima  bio vrlo zanimljiv.

Profesor Pravnog fakulteta u Osijeku  Rajko Odobaša,  upoznao nas je s jednim od osnovnih ljudskih prava, pravom na hranu te problematikom djelovanja humanitarnih organizacija. U Europskom parlamentu mladih učenici su raspravljali o problematici humanitarnog djelovanja i  mogućoj zloporabi. Gradsko društvo Crvenog križa Osijek  svojim nas je, iznimno zanimljivim interaktivnim  radionicama, poučio o podizanju šatra, pružanju prve pomoći i opasnostima od trgovine ljudima.  Muzej likovnih umjetnosti organizirao je likovnu radionicu za učenike. Središnja aktivnost našeg petodnevnog druženja bio je humanitarni koncert koji je organiziran u sportskoj dvorani škole.  Koncert su, na hrvatskom i na engleskom jeziku, vodili Marin Rašić (8.a) i Ivana Klarić (7.b). Svu raskoš svog talenta pokazali su, pjevajući, svirajući ili plešući, Klaudia i Alicia iz Poljske, Winner i Thomas iz Ujedinjenog Kraljevstva, Bárbara i Pedro iz Portugala, Irene i Beatriz iz Španjolske, Simona i Ernesto iz Italije, te naši  Marin, Lea, Dora, Ivan, Tirsa, Ruben, Benjamin, Plesni studio Illusion i Udruga Blindovi .

Koncert je održan s ciljem da se zabavimo te pjesmom i plesom međusobno bolje upoznamo, ali i da naglasimo humanitarnu stranu druženja, prikupili smo higijenski i školski pribor za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi.

Gosti su oduševljeni izgledom naše škole, talentom naših učenika, ljepotom našeg grada, a nadasve našim gostoprimstvom. Bila je ovo prilika da razmijenimo iskustva, steknemo nove prijatelje  i puno toga naučimo jedni od drugih. U organizaciji i provođenju ovog susreta  sudjelovali su učenici i učitelji Erasmus tima škole te roditelji učenika. Ovom prigodom  zahvaljujemo svima  koji su svojim trudom i nesebičnim zalaganjem učinili ovaj susret posebnim. Ne prestaju stizati mnogobrojne riječi pohvale učitelja partnerskih škola.  Koristimo prigodu da zahvalimo i našim donatorima -  Gradu Osijeku, Gradskom prijevozu putnika Osijek,  Foto studiju  Lux , Pivovari Osijek, Podravki, Ledu, Atlantik grupi, PIK Vrbovec, Mlinaru Osijek. Isto tako, zahvaljujemo našim suradnicima u provođenju aktivnosti - Gradskom društvu Crveni križ Osijek, Pravnom fakultetu Osijek te Muzeju likovnih umjetnosti. Fotografije pogledajte na našoj Facebook stranici. O našem susretu pisao je i portal Osijek031

« Ožujak 2024 »