Projekt građanin - Znakovi upozorenja za dobrobit svih

Autor: Administrator , 19. 3. 2015.

Učenici Građanskog odgoja i obrazovanja (GOO) 8. r. i  međupredmetno povezani učenici u sklopu GOO-a  od 1.- 8. razreda zajedno s  Dječjom gradonačelnicom pokrenuli su akciju postavljanja znakova upozorenja za vlasnike pasa .

Želi se potaknuti gradsku vlast i MO da postave što prije   koševe s rukavicama za sakupljanje psećeg izmeta oko  školskih  i dječjih igrališta i na rekrecijskim stazama , npr. na višnjevačkom „bentu“! (nastavak pogledajte pod "više")

Početkom  školske godine na inicijativu Vijeća roditelja OŠ Višnjevac i u suradnji s psihologinjom naše škole Biljanom Mrdović-Varevac , učenici 5.b razreda s razrednicom Silvijom Vukašinović  započeli su mali međupredmetni projekt  GOO-a  koji se kasnije proširio suradnjom učenika  Izbornog predmeta GOO 8. razreda i ostalih učenika naše škole.

Na školskim igralištima i travnjacima neprestano  se susrećemo s psećim izmetom koji  na satovima tjelesno-zdravstvene kulture  smeta, prlja odjeću, obuću i -   najgore, zaprljaju se ruke. Zaprljane, zaražene ruke mogu   rezultirati  ugrožavanjem zdravlja naših učenika .

Proučili smo Zakon o zdravstvenoj zaštiti,  Odluku o komunalnom redu i na kraju Prekršajni zakon. No,  vlasnici pasa svoje kućne ljubimce odvode dalje od kamera škole  iza dvorane. Postavili smo si teško pitanje: Kako vlasnike pasa zamoliti  da se što odgovornije ponašaju prema učenicima naše škole ?

Počeli smo proučavati bolesti prljavih ruku, što nam se može dogoditi kada se zarazimo, kakvi su simptomi i  prevencija. O tome će  nas i dalje  educirati  na satima razrednika, učenice Gabriela Stipić  i Dorotea Krajnović iz 8.c  koje su prezentaciju pripremili s nastavnicom  biologije  Dubravkom Premec .

Zajedno s učenicom  Magdalenom Špoljarić iz 7. b  prvašići su učili pravilno prati ruke nakon boravka na igralištu. Nakon što je postala Dječjom gradonačelnicom učenica  Iva Komar iz 5.a razgovarala je s gradonačelnikom  Ivicom Vrkićem koji je obećao postaviti  koševe za pseći izmet. O svemu možete saznati iz  intrevjua naših novinara Fabijana  Hajbe i Ivana Mikla  iz 5.d razreda ( školske novinare vodi prof. A. Ivković)

Kako bi što bolje potaknuli i ubrzali ovu akciju sprječavanja zaraze i ugodnijeg okoliša započeli smo s osmišljavanjem  znakova upozorenja .  „Likovnjaci“  i učenici iz 5. b, s nastavnicom  i razrednicom Silvijom  Vukašinović, dali su  nekoliko prijedloga . Na satovima tehničke kulture učenici  su  s nastavnicom Jasnom Gubo nacrtali tehnički crtež.

Prijedlog smo dali domaru Kruni Borisu koji je od starih školskih klupa i ormara izrezao oblik. Za to vrijeme  na satu Hrvatskog jezika s nastavnicom Ljerkom Vulić   učenici 8. a su osmislili  izreke  koje će potaknuti vlasike pasa na odgovorno ponašanje.

Kako svi  volimo životinje, mnogi učenici imaju i vlastite, pozvali smo u   svezi  projekta škole „Od znanja do zanimanja“ trenericu  pasa gospođu Medak i frizerku  za pse salona  „Šapica“, gđu Rosić da nam prikažu svoj rad sa ljubimcima, ali i koje su odgovornosti  vlasnika pasa .

I na kraju „Likovnjaci“ od 4.-8.r. kreću na - oslikavanje! Natpisi su spremni, pa sada pozivamo gradonačelnika i predsjednika MO Višnjevacu, u srijedu (18.ožujka) da nazoče našem malom otvorenju, jer mi mladi „građani“ iz osnovne škole zajedno postavljamo:  ZNAKOVE UPOZORENJA ZA DOBROBIT SVIH!

Pogledajete ih!

Čitav   osmišljeni projekt  prezentirati  će učenici GOO  na Projektu građanin .

Pripremljene prezentacije koje govore o mogućim posljedicama za  zdravlje , kako se pravilno zaštiti   i intervju sa dječjom gradonačelnicom Osijeka, našom učenicom, pogledajte u prilogu.

Izvijestila Silvija Vukšinović, voditeljica izborne nastave Građanskog odgoja i obrazovanja