Državno natjecanje iz područja građanskog odgoja

Autor: Administrator , 17. 5. 2015.

Učenici polaznici eksperimentalnog programa građanskog odgoja svojim projektom ostvarili su pravo odlaska na državno natjecanje. Izvješće voditeljice i mentorice Silvije Vukašinović i nekoliko fotografija pogledajte pod "više".

Učenici  Ekperimentalnog izbornog programa Građanskog odgoja i obrazovanja 8. razreda   unose pozitivne  promjene  u školski sustav  i   lokalnu zajednicu

Roditelji i   učenici naše škole prepoznali  su  djelovanje Građanskog odgoja   kao predmeta koji pomaže boljem  funkcioniranju mladih u svakodnevnom životu škole i zajednice,  u smislu razvijanju ideja, razmišljanja o životu, zaključivanja, zauzimanja osobnih stavova o određenim problemima, prepoznavanja i primjenjivanja socijalnih  vještina, porasta svijesti o poštivanju drugih i uvažavanju  različitosti u društvu.

Prema provedenoj anketi roditelji smatraju da se ovaj predmet treba uvesti i ranije od 5 -8. razreda kako bi učenici bili bolje pripremljeni za život i rad u zajednici.

Ove godine bavili smo se problemima :

1.Volontiranja (volontiranje u školi na dopunskoj nastavi, u dječjim vrtićima - na likovnim radionicama u vrtiću Josipovac s učiteljicom i učenicima  OŠ Josipovac); 2.Humanitarnim  vrijednostima  (predavanje održala vjeroučiteljica Vesna Klir 3.Potrebi senzibiliziranja učenika  za oboljele od downovog sindroma (posjet učenika, roditelja,  predsjednika udruge Krešimira Jukića, voditeljice Jelene Mandarić-Kolarik);

4.Načinu vođenja debate (posjet II. Gimnaziji Osijek, Debata: Solarna energija vs. ostali obnovljivi izvori energije, Jasna Poljak Rehlicki  ) ;

5.Održivom razvoju - solaranoj energiji (posjet Festivalu znanosti na Građevinskom fakultetu  s nastavnicom Blankom Lendić, prof. matematike).

Uz  zajedničku  suradnju roditelja, učitelja i djelatnika  lokalne zajednice,   učenici su svoja znanja provjeravali iskustveno i kroz terensku nastavu. Rezultat toga je  odlazak naših učenika na državno natjecanje „PROJEKT GRAĐANIN“ u Zagreb, u petak 22. svibnja 2015. kada će se predstaviti  s temom VELIKI ZA MALE –VOLONTIRANJE OSMAŠA. Nakon toga  će učenici i voditeljica Silvija Vukašinović posjetiti Hrvatski Sabor i tako zaokružti  prvu godinu provedbe eksperimentalne  nastave Građanskog odgoja u našoj osnovnoj školi, koja će se, nadamo se, nastaviti i u budućnosti, stvarajući  kvalitetne i aktivne građane Republike Hrvatske.

Izvijestila: Silvija Vukašinović, voditeljica Ekeprimentalnog izbornog programa Građanskog odgoja i obrazovanja u 8. r. OŠ Višnjevac

« Ožujak 2024 »