Međupredmetno provođenje Građanskog odgoja i obrazovanja

Autor: Administrator , 27. 1. 2017.

Tema našeg rada bila je "Identitet kraja u kojem živim". Održana je radionica: "Kako se izrađivala glinena posuda bez lončarskog kola i pomoću lončarskog kola". Gost edukator bio nam je Miro Benaković, viši preparator za keramiku i kamen. U uvodnom dijelu   učenici su upoznati s načinom  nastanka obrade gline kroz povijest i geografiju  s naglaskom na  tradicionalno lončarstvo u našim krajevima koje je ujedno i jedan od obilježja identiteta i prvih zanata   našeg slavonskog zavičaja. Na početku je nastavnica pokazivala kako su se izrađivale prvobitne posude bez lončarskog kola, a zatim je naš gost majstor  lončar Miro  pomoću lončarskog kola učio učenike osnovama o glini i svim zakonitostima kojih se moraju pridržavati kako bi imali što manje grešaka i lomova na predmetima koje modeliraju. Nastavnica je nastavila s edukacijom na lončarskom kolu za sve zainteresirane učenike od 1.-8.razreda. Rad u radionici s glinom povoljno utječe na osobu i idealna je terapija protiv stresa koji je danas sve više prisutan i kod mladih. Isto tako rad s glinom razvija motoričke sposobnosti učenika što je u ovo doba tehnologije vrlo bitno. Nekoliko fotografija pogledajte pod "više".

Izvijestila:  Silvija Vukašinović, mag.prim.educ

« Ožujak 2024 »