Aktivan sam učenik - budući aktivni član lokalne zajednice

Autor: Administrator , 26. 11. 2014.

Tijekom izvanučioničke nastave Građanskog odgoja (GOO), grupa učenika naše škole koja pohađa ovaj eksperimentalni program, obišla je neke značajne institucije svoje lokalne zajednice tj. našeg mjesta Višnjevca.Posjetili smo Mjesni odbor, Nogometni klub i Župni ured Rođenja Blažene Djevice Marije. (pogledaj pod "više")

U Mjesnom odboru , instituciji lokalne samouprave, tajnica MO upoznala nas je sa načinom biranja i ustrojstvom Vijeća Mjesnog odbora (VMO) Višnjevac. Objasnila nam je što je Pravilnik i poslovnik rada Vijeća Mjesnog odbora, kako se stvara Program rada, tko su predsjednik i dopredsjednik Vijeća Mjesnog odbora Višnjevac, koje su njihove dužnosti i ovlasti.

Pa članovi Vijeća Mjesnog odbora predstavljaju malu „višnjevačku vladu“, zar ne? Stanovnici našeg mjesta sve svoje prijedloge, primjedbe i probleme mogu pismenim i usmenim putem uputiti članovima Vijeća Mjesnog odbora Višnjevac. Prema sadašnjem Zakonu o lokalnoj samoupravi, članovi Vijeća Mjesnog odbora biraju se na pravim izborima, putem stranačkih lista ili nezavisnih lista - i upravo u prosincu ove godine, imamo izbore za članove Vijeća Mjesnog odbora Višnjevac!

Upoznavanjem lokalne zajednice i institucija , učenici  razvijaju sposobnosti iznošenja vlastitih stavova, prijedloga i kritičkog mišljenja te budućeg uključivanja u život lokalne zajednice.

Posjetili smo višnjevačku Rimokatoličku župu Rođenje Blažene Djevice Marije, a domaćini su nam bili velečasni Filip  Perković i časne sestre. Upoznali smo unutrašnje ustrojstvo  vjerske institucije u našoj lokalnoj zajednici  i kako se ostvaruje demokratsko pravo na prakticiranje svoje vjere.

Učenici upoznaju vjersku instituciju u vlastitom okruženju kroz njezino ustrojstvo i djelatnosti čime  razumijevaju  demokraciju , ljudska prava kao i značenje prava  ravnopravnosti u odnosu na vjersku pripadnost .

Posjet Nogometnom  klubu Višnjevac ovoga puta nije bila zbog neke utakmice ili natjecanja. Ovaj puta razlog je bilo upoznavanje unutrašnjeg ustrojstva neke sporstke udruge u našoj lokalnoj zajednici . O samom  radu kluba govorio nam je predsjednik Marijan Mihaljević i trener Luka Skender. Učenici uče o  načinu upravljanja na lokalnoj razini u udrugama građana npr. sportskim klubovima: kako se stvara i ustrojava nogometni klub, tko njime upravlja, koje su mu djelatnosti u radu s mladima, tko  uređuje plan i program rada, kako se financira, što djelatnici nogometnog kluba očekuju od građana i članova vijeća Mjesnog odbora Višnjevac i  na koji način  učenici OŠ Višnjevac mogu pomoći u radu Nogometnog kluba .

Cilj ovih aktivnosti je motivirati  samostalno djelovanje učenika  u javnom iznošenju svojih potreba, interesa i zahtjeva prema lokalnoj zajednici i na taj način otvoriti i razviti aktivnu komunikaciju između tijela lokalne  vlasti i mladih.

Izvijestila Silvija Vukašinović, učiteljica građanskog odgoja