Svi u kino, kino za sve

Autor: Administrator , 8. 10. 2015.

Učenici četvrtih razreda i učenici osmih razreda koji pohađaju izbornu nastavu iz Građanskog odgoja i obrazovanja naše Škole bili su u utorak 9, listopada u kinu Cinestar u Osijeku. Sudjelovali su na Festivalu o pravima djece i pogledali 11 filmova. Nastavak teksta pogledajte pod "više" a fotografije na našoj Facebook stranici.

Izvijestila Marija Tojčić, knjižničarka

Učenici četvrtih razreda i učenici osmih razreda koji pohađaju izbornu nastavu iz Građanskog odgoja i obrazovanja naše Škole bili su jučer u kinu Cinestar u Osijeku. Sudjelovali su na Festivalu o pravima djece i pogledali 11 filmova.

Festival o pravima djece slavi i promiče dječje stvaralaštvo, ali i stvaralaštvo odraslih autora usmjereno promicanju dječjih prava. Program festivala je inkluzivan, što znači da njegov sadržaj mogu pratiti i osobe s oštećenjima vida i/ili sluha. Festival se svake godine održava u novome gradu, a dosad je održan u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Osijeku i Koprivnici. Festival zajednički organiziraju udruga Alternator, UNICEF Hrvatska, Hrvatski filmski savez, Ured pravobraniteljice za djecu te partneri Blitz Cinestar i Kino mreža, a podržan je sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra.

Nakon povratka u učionice, učenici su s učiteljicama razgovarali o problemima i porukama gledanih filmova. Filmovi su ostavili na učenike snažan utisak.

Prikazani su filmovi:

Bijeg – OŠ Većeslava Holjevca, Zagreb
Budi mi prijatelj – OŠ S.Kefelje, Kutina
Diploma za hrabrost – Udruga Hodači po žici, OŠ Rudeš, Zagreb
Dječak koji je tražio sreću – FKVK Zaprešić, Zaprešić
Posao iz snova – Filmska družina ZAG, OŠ Marije Jurić Zagorke,Zagreb
Pričajmo glasnije, možda će nas čuti - OŠ Bartola Kašića, Zagreb
Sanja- Barakude, Zadar
Slon u oblacima -Škola animiranog filma Čakovec, Čakovec
Što ću biti kad odrastem- Tigar teatar, Zagreb
Više od igre – OŠ Mala Subotica, Mala Subotica
Zajedno smo jači – OŠ K.Zrinski Mečenčani, Donji Kukuruzati

Donosimo neke od učeničkih dojmova:

Bijeg

Meni se najviše dopao film Bijeg jer sam naučio da ne smijem suditi knjigu po koricama i da sve što čujem ne mora biti istina.

(Borna Ocvik 4.b)

Diploma za hrabrost

Taj film govori o doktorima koji su došli u vrtić liječiti djecu i njihove plišane igračke. Kad bi doktor prozvao, djeca bi došla sa svojim plišancima i doktori bi ih izliječili. Na kraju su sva djeca s plišancima dobila diplomu za hrabrost. Svidjelo mi se što su liječnici došli u vrtić s djecom. ( Lea Plivalić 4.a)

Zajedno smo jači

Povodom obilježavanja prava djece u osječkom Cinestaru održan je Festival o pravima djece. Festival smo posjetili i mi, učenici četvrtih razreda. Program je sadržavao nekoliko kratkih filmova na temu o dječjim pravima. Najviše me se dojmio film Zajedno smo jači. To je film o učenicima šestog razreda koji znaju što znači biti različiti, drugačiji,biti svoji.Djevojčica koja nema prste, previsok dječak,preniska djevojčica..Svatko od njih ima svoju osobnost kojom se ponosi. Mane i vrline su prikazane kao prednosti. Taj šesti razred me podsjeća na moj 4.c koji je također pun različitosti. Želim da i mi postanemo baš kao i taj 6. razred, zajedno u različitosti. (Rafaela Perić 4.c)

Posao iz snova

Meni se najviše dopao film Posao iz snova jer me naučio da pomažemo djeci s poteškoćama u razvoju jer će i oni dati sve od sebe da oni nama pomognu. Oni su djeca kojoj je potrebna pomoć pa nemojmo tražiti previše od njih. (Lara Jakopić 4.b)

Učenici, učiteljice i stručne suradnice su uživali u cijelom  programu.Naša knjižničarka Marina Tojčić je sve fotografirala za našu školsku stranicu.