Posjetili smo udrugu gluhoslijepih osoba ,,Dodir“

Autor: Administrator , 22. 4. 2022.

Dana 20.4.2022. godine , pod mentorstvom vjeroučiteljice Vesne Klir,  grupa učenika koji pohađaju izvannastvanu aktivnost znakovi jezik : Lara Čatić 4.b, Lana Drapela 4.b, A.Andraković 4.c, T.Klaić 4.c ,K.Rupnik 6.c, D.Tot 6.c i Anja Papp 6.b, posjetili su udrugu gluhoslijepih osoba ,,Dodir“ u Osijeku.

Upoznali smo neke od članova koji su se rodili kao gluhoslijepe osobe, ali i one koji su izgubili neka od osjetila tijekom svog života. Ljude koji su se hrabro borili  i koji se još uvijek bore u svakodnevnom životu.

Dopustili su namo uvid u njihov život, pokazujući nam kako se snalaze kada ih netko zove na mobitel ili im šalje poruku, kako se ujutro bude, oblače i kako rade normalne kućanske poslove. Pokazali  su nam prilagođenje društvene igre  koje igraju, kako pišu i uče u školi.

Objasnili su nam da osobe koje koriste znakovni jezik  istovremeno i čitaju sa usana. Pokazali su nam kako izgleda brajevo pismo te naglasili da osoba koja je rođena s poteškoćama itekako želi  i može sudjelovati u obiteljskom, sportskom, poslovnom i vjerničkom životu.

Provjerili  su koliko pravilno postupamo prema gluhoslijepoj osobi koja treba pomoć pri prelaženju ceste, ulaženje u tramvaj, sjedenje na stolicu...Naučili smo da osobi uvijek moramo reći gdje se nalazi, tko je u prostoriji i što se sve u njoj nalazi. Pokušali smo biti jedan od njih  koristeći bijeli štap, posebne naočale i slušalice kroz koje se ne vidi niti čuje.

Prikazali smo naše  igrokaze prilagođene za gluhoslijepe osobe: ,,Dva oblaka“ i ,,Sveti Franjo zaštitnik životinja“. Svoje oduševljenje iskazali su nam  velikim pljeskom.

Čestitali smo jedni drugima Uskrs i  nastavili druženje uz Larin kuglof koji je sama napravila i uskrsne medenjake  posebno za ovu prigodu izrađene rukama Dominikove mama.

Bilo je to zaista  jedno divno i inspirirajuće iskustvo koje smo doživjeli.

Fotografije pogledajte na našoj Facebook stranici.

Izvjestila, učenica Anja Papp 6.b

Fotografirao, Karlo Rupnik 6.c