Terenska nastava u Park prirode Papuk

Autor: Administrator , 24. 5. 2022.

Učenici 8. razreda, zajedno sa svojim razrednicama posjetili su Park prirode Papuk u okviru terenske nastave koja se održala u korelaciji predmeta koje učenici pohađaju. Uz stručno vodstvo učenici su posjetili Park šumu Jankovac i Geo info centar u Voćinu.

Kretali  smo se Grofovom stazom na Jankovcu koja je tako nazvana  u čast grofa Josipa pl. Jankovića koji je među prvima spoznao vrijednosti prirodnoga okoliša, još u 19. stoljeću. Svoju povezanost s ovim krajem dokazao je smjestivši svoje vječno počivalište koje se nalazi u samome parku. Uz stazu su postavljene poučne ploče sa sadržajima koji ukazuju na osobitosti zajednice prirode i životinja koje na tom prostoru obitavaju. Privukle su nas  i povijesne zanimljivosti, a jedna od njih govori o vremenu kada su na Papuku živjeli staklari i proizvodili staklo. Glavna atrakcija Grofove staze je slap Skakavac koji je najveći i najpoznatiji slap u Slavoniji. Visok je 30 metara, a količina vode ovisi o godišnjem dobu i padalinama. Nakon obilaska parka slijedio je rekreativni dio i druženje osmaša koji ovu godinu napuštaju našu školu.

Nakon razgleda parka prirode i dobrog ručka u Planinarskom domu Jankovac, slijedilo je putovanje do Geo-info centra u Voćinu.

Kroz interaktivni multimedijalni program učenici su mogli otputovati daleko u prošlost i otkriti kako je nastao naš planet, ali i doznati sve o povijesnom i geološkom razvoju najpoznatije slavonske planine. Poseban je  doživljaj bio razgledati podzemlje Papuka kakvo je bilo prije milijuna godina. Osjetili smo ozračje špilja i jama, susreli se s pradavnim nosorozima, sabljastim mačkama na miocenskom kopnu ili s miocenskim psinama u nekadašnjem Panonskom moru.

U povratku smo stali u Našicama i posjetili jedan od najljepših parkova Slavonije, Perivoj iz 19.stoljeća  obitelji Pejačević s otočićem,  jezerom i ljetnikovcem u kojem je poznata skladateljica boravila.  Ovom  kratkom ali lijepom  i zajedničkom  Papučko-Panonskom pričom naši osmaši su obilježili uspješan završetak  osnovnoškolskog obrazovanja.

Na facebook stranici škole  pogledajte što su razrednice  Oriana Juretić Bandić 8.a, Nikolina Šimleša 8.b, Silvija Vukašinović 8.c i nastavnik Filip Škrinjarić svojim budnim okom zabilježili.

Izvijestila Silvija Vukašinović, razrednica 8.c razreda