Dan škole - Dan BezVeze

Autor: Administrator , 24. 5. 2022.

U ponedjeljak, 23. svibnja 2022., obilježili smo Dan škole projektnim danom Dan BezVeze. Kako i dolikuje tako posebnom Danu, svi su se uključili u njegovo obilježavanje. Cilj projekta je osvijestiti svakodnevnu preopterećenost ljudi uporabom tehnologija. Projekt se u školi provodio tako da smo za Dan škole svi, učenici i učitelji, ugasili svoje mobilne telefone, računala, tablete, televizore, laptope... Kako bismo izbjegli negativne emocije zbog ovisnosti o tehnologijama, koje su  promijenile naše živote i društvene odnose, toga smo dana u školi organizirali igre koje su poticale zajedništvo. Na taj način smo se mogli istinski povezati i upoznati jer nam nerijetko upravo tehnologija i ekrani ometaju uživanje u društvu jednih s drugima, kao i uživanje u jednostavnim, malim stvarima. Jedino umjerenom primjenom možemo ostvariti uravnoteženost onih blagodati koje nam tehnologija nudi, ali i onih predivnih bogatstava koje nam nudi svakodnevica života koja nije zagušena neprestanim brujanjem s razno-raznih ekrana. Na Dan BezVeze u učionicama, našem lijepom školskom dvorištu i igralištu organizirane su razne aktivnosti. Učenici prvih razreda s učiteljicama Mirjanom Marinčić, Senkom Lončar i Jasnom Dorić te vjeroučiteljicom Mirjanom Pinotić su bili Pčelice pa su osmislili razne aktivnosti – čitanje slikovnica, slikanje pčelica i cvijeća na foliji, od pucketave folije su izrezivali i pravili saće, igrali igru prenesi pčelicu, objesi cvjetić, puhali balone od sapunice, crtali kredama, te su na kraju pustili u zrak svjetleći balon da sačuva pčelice. Također učenici 1.c su zajedno s nastavnicom glazbene kulture Almom Mance i vjeroučiteljicom Vesnom Klir otpjevali pjesmu Zum, zum, zum uz pratnju na znakovnom jeziku. U goste su nam došla i djeca iz obližnjeg vrtića Višnjevac zajedno s odgajateljicama. Učenici drugih razreda s učiteljicama Željkom Čokolić, Brigitom Korman i Jelom Filakov-Bolšec su u školskom dvorištu igrali razne sportske igre: nogomet, kros, povlačili konopac i lijepo se družili. Učenici trećih razreda s učiteljicama Natašom Subašić, Katarinom Fletko, Majom Grbačić, vjeroučiteljicom Marinom Vidaković i knjižničarkom Marinom Šimleša su išli u šetnju našim mjestom i zasladili se sladoledom, ukrašavali ulice pozitivnim dječjim porukama i crtežima, igrali u parkiću. Naši četvrti razredi i učiteljice Vesna Ćosić, Dunja Ham, Franka Majer su organizirali druženje u dvorištu te išli biciklima do benta na staroj Dravi. Učenici petih razreda i nastavnici Spomenka Stanić, Sanja Kasač, Dajana Biglbauer, Dubravka Premec, Antonio Bičvić i Pavle Sivec su posjetili osječki Azil i družili se na školskom igralištu. Naši šesti razredi sa razrednicama Dorotejom Vojedilov, Tanjom Šustić i Natalijom Krešo su se okušali u igrama naših starih. Proljetni piknik na bentu su organizirali sedmaši i nastavnice Petra Lang Dumančić, Anica Ivković, Tihana Karika, Ana Andrić i Lada Malinović. Učenici osmih razreda i nastavnice Oriana Juretić-Bandić, Nikolina Jakić i Mirjana Bagarić su se zabavljali igrajući igre iz mladosti njihovih baka i djedova - potezanje užeta, skakanje u vreći. Učenici 8.c u sklopu projekta Park za pse – škola za vlasnike s razrednicom Silvijom Vukašinović  su organizirali natjecanje učenika u dresuri pasa u Parku za pse – Višnjica na bentu  stara Drava. Nagradili su najbolje sa bedževima i ogrlicama za pse, besplatnim uređivanjem pasa u salonu „Dubi Grom“, donacijom veterinara Čepin te hranom za pse trgovine Vrbovnik. Natjecanje je imalo i prosudbenu komisiju:  gospođa Jelena Dodig iz Mjesnog odbora Višnjevac, gospođa Alenka Medak – trener pasa Prias – Višnjevac i nastavnica Jasna Gubo. Naši nagrađeni i natjecatelji vlasnici pasa i njihovi ljubimci bili su: Ena Kolarik ( pas Zuko – 1.mjesto), Ivona Josipa Krišto ( pas Lajka – 2.mjesto), Tila Milović (pas Lina – 3.mjesto) za sudjelovanje u treniranju psa te Gita Brljačić (pas Buba – najnjuškica). Uz suradnju sa članovima Mjesnog odbora ovako natjecanje bi održali i za Dan mjesta za naše mještane. Inače Projekt Dan BezVeze  osmišljen je i uspješno proveden prvi put 2017. godine u OŠ Rapska u Zagrebu. Izuzetno smo ponosni što je i naša škola sudjelovala u projektu i na taj način pridonijela važnoj edukaciji naših učenika o umjerenoj upotrebi tehnologija.

Na kraju Dana Škole održan je i  karaoke koncert u sklopu Erasmus+ projekta "Excange of digital Unity - Technogy" na kojem su pjevali naši učenici: Filip Boban, Lucija Munkačević Kolarić, Nikolina Ćosić, Nika Roso, Sara Jakabfi, Katja Širić, ritmička skupina 2.a, Marija Zec, Lea Duspara, Tena Klaić, Lana Drapela, Lara Čatić, Natali Kurtak, Petra Peko-Lončar, Dora Pintarić, Karla Kojić, Iva Čizmešija, Anamarija Vranjković, Lana Zec i Dunja Klaić pod vodstvom nastavnica Alme Mance i Željke Čokolić. Kroz program su nas vodile naše učenice, osmašice,  Giancarla Cebić i Tina Škrinjar.  Na kraju karaoka koncerta učenicima su zahvalnice i poklone dodijelili ravnatelj Dane Končar i pedagoginja i voditeljica projekta Melita Krstić. Tehničku podršku pružili su nastavnik Mislav Zemljak i knjižničarka Marina Šimleša.  Djelić ugođaja pogledajte na našoj Facebook stranici, a video na našem YT kanalu (link).