Volontiranje i dragovoljni društveni rad učenika

Autor: Administrator , 30. 11. 2022.

U listopadu je održana prva u nizu edukacija  "Biti volonter" za osmaše naše škole, koji se pripremaju uz nastavnicu Silviju Vukašinović na prve volonterske korake u dječji vrtić i azil za napuštene pse. Na predavanju se govorilo  o tome kako prepoznati vrijednost volontiranja i dragovoljnog društvenog rada u zajednici, te primijeniti stečena znanja u praksi. Gosti predavači bili su iz  Udruge D-Kolektiv iz Osijeka: Bruno Koić i Adria Rubio Navarro volonter iz Španjolske. Adrià je predstavio svoj volonterski put i angažman zainteresiranim učenicima i objasnio što ga je to potaknulo da dođe volontirati baš u Osijek, na godinu dana, a učenici su  saznali i za neke mogućnosti volontiranja u inozemstvu kada budu malo stariji.

Nakon prve edukacije  Volonterskog centra Osijek „O volontiranju i što sve čini pravog volontera“, drugo predavanje održale su voditeljice dječjih vrtića. Upoznali su učenike s kodeksom  volontiranja, pravilima volontiranja  u pojedinom vrtiću, rasporedom pohađanja , a upoznati su i s mogućnošću odabira određenih aktivnosti u kojima će volontirati: kako osmisliti zanimljive igre, pomoći u šetnji, pričati priče, izraditi kućicu za igru i slično.

Na poziv nastavnice Silvije Vukašinović, u školu su  došli predstavnici Crvenog križa Osijek  i  održali predavanje o  nastanku i razvoju  ove velike svjetske humanitarne organizacije , njihovoj potrebi za volonterima, načinima volontiranja i pružanju pomoći potrebitima.

Ono što je također važno, svaka osoba-volonter, ujedno  izgrađuje  humanitarnu osobnost, karakter i  emocionalnu posebnost  koja će im pomoći u budućim zanimanjima i suradnji sa svim oblicima društvenih zajednica. Na radionicama su djelatnici Crvenog križa  pokazali dvije tehnike pružanja prve pomoći, koja će im svakako koristiti dalje u srednjoj školi i svakodnevnom životu, u prilikama kada sve veći broj mladih dolazi u opasne situacije i iskušenja za život i zdravlje.

Nakon predavanja učenici su bili voljni okušati se u volontiranju i uključiti se  za početak  volontiranja u lokalnim vrtićima i mjesnom okruženju. Slijedeći koraci su humanitarni rad  u  prikupljanju hrane i odjeće u mjesnoj župi, zatim volontiranje u CNZD- u (Centar za nestalu i zlostavljanu  djecu) Višnjevac-Legosi , te u Azilu za kućne ljubimce. Na ovome sigurno nećemo stati …nastavljamo dalje…javite se našim mladim volonterima, uvijek smo ponosni na njih!

Fotografije pogledajte na našoj Facebook stranici.

Izvijestila Silvija Vukašinović