Klub Medijatora

Autor: Administrator , 30. 11. 2022.

Gotovo svaki  učenik udario je barem jednom  svojeg školskog prijatelja, a veliki dio njih  izjavljuje kako su bili žrtve vršnjačkog nasilja, pokazala su dosadašnja istraživanja  kod nas i u svijetu. No, osim fizičkog napada, mnogi su stalno na meti ogovaranja ili su doživjeli  prijetnje i uvrede vršnjaka  što nakon škole, što na društvenim mrežama.

Obzirom na raširenost sukoba među vršnjacima, koji često iz zadirkivanja kasnije prelaze i u mnogo teže oblike sukoba, osmišljen je  model medijacije (mirnog rješavanja) sukoba koji  provode educirani medijatori  i u  našoj školi.

Nakon predstavljanja Medijacijskog kluba Vijeću učitelja i roditelja, Klub je predstavljen i Vijeću učenika škole. Školsku medijaciju  provode učitelji  koji imaju potvrdu o položenoj edukaciji  AZOO -a  i HUM-a , Silvija Vukašinović u višim razredima  i Mirjana Pinotić u nižim razredima. Tu je i školska psihologinja Biljana Mrdović Varevac, te vanjska suradnica iz Medijacijskog  centra M-Svijet  Osijek, Sonja Kersten, trenerica i medijatorica. Učitelji medijatori obučavaju  učenike kako da pomažu svojim prijateljima u školi. Uloga medijatora jest da nepristrano, bez odabira strane, pomogne osobama u sukobu komunicirati, kako bi se bolje izrazili i riješili sukob,  a da obje strane budu zadovoljne.

Edukaciju smo pokrenuli prošle školske godine, zajedno s nastavnicom Silvijom, psihologinjom škole Biljanom, i vanjskom suradnicom Sonjom. S ponosom možemo reći da imamo prve školske medijatore iz 7. razreda, a to su Danijela, Ivan, Tila i Anja! Naravno priključili su nam se učenici iz petih i šestih razreda, te učenici građanskog iz osmih. Sada  se educiraju i uskoro kreću novi medijatori našeg Kluba M OŠ🍒!

Učenici  su ključni za provođenje medijacije koja im pomaže graditi bolju atmosferu u cijeloj školi. Što prije ovu vještinu  naučimo, lakše ćemo se u školi, ali i tijekom cijelog života nositi sa sukobima!

Fotografije pogledajte na našoj Facebook stranici.

Izvijestila Silvija Vukašinović