Terenska nastava učenika 8. r. u Lipik, Pakrac i Okučane

Autor: Administrator , 17. 10. 2023.

U ponedjeljak, 16. listopada 2023. učenici osmih razreda u pratnji razrednica Doroteje Vojedilov, Tanje Šustić i Natalije Krešo, te učitelja geografije i povijesti Mislava Zemljaka i učiteljice vjeronauka Marine Vidaković sudjelovali su u terenskoj nastavi u Pakrac, Lipik i Okučane. Cilj ove terenske nastave je proširivanje znanja o Domovinskom ratu učenjem o važnosti pojedinih područja naše zemlje u obrani Republike Hrvatske.

Prema Pakracu smo krenuli u ranim jutarnjim satima te po dolasku na odredište prvo posjetili selo Kusenje gdje je profesor povijesti opisao učenicima tragičan događaj iz 1991. godine kada su hrvatski branitelji upali u zasjedu u ovom selu. Nakon toga krenuli smo prema centru Pakraca gdje smo u pratnji vodiča obišli kovaonicu novca i izradili svoje kovanice koje smo ponijeli kao uspomenu na ovo putovanje. U pakračkoj kino dvorani poslušali smo i pogledali prezentaciju o Domovinskom ratu na ovom području, nakon čega je uslijedio ručak.  Prvi dio poslijepodneva bio je rezerviran za posjetu dvama muzejima: „Muzeju grada Pakraca“ te „Muzeju Domovinskog rata“ gdje smo uz stručno vodstvo i volontere muzeja čuli puno zanimljivosti te se i uslikali u hrvatskim vojnim odorama.

Sljedeće odredište bila je Ergela u Lipiku u kojoj smo vidjeli konje lipicance i saznali sve o njima. Nakon Ergele uputili smo se u centar Lipika te uz pratnju vodiča obišli mjesto i saznali sve o povijesti, kulturi i turizmu Lipika. Naše zadnje odredište bili su Okučani gdje smo nakon kratkog predavanja pogledali dva filma o ratnim zbivanjima na području ovog grada. Nakon ispunjenog dana u kasnije popodne krenuli smo nazad prema Višnjevcu.

Dan je bio ispunjen posjetama mnogim zanimljivim mjestima koje su od velike važnosti za našu domovinu te smo zahvaljujući svima koji su nas proveli tim mjestima saznali puno toga i naučili cijeniti sve što su hrvatski branitelji učinili za obranu naše domovine.

Izvijestila Doroteja Vojedilov, razrednica 8.a