Ugostili smo učenike i učitelje iz Republike Češke

Autor: Administrator , 25. 10. 2023.

Prošli tjedan, od 16. do 20. listopada 2023., u našoj je školi održana prva mobilnost u sklopu nove Erasmus akreditacije. Ugostili smo deset učenika i tri učiteljice iz Základní škola a Mateřská škola Chýně, Republika Češka. Proveli smo zajedno  pet nezaboravnih dana učeći i družeći se te razmjenjujući znanja i iskustva. Naše smo druženje započeli međusobnim upoznavanjem, aktivnostima koje je osmislila i organizirala Lada Malinović, učiteljica engleskog i njemačkog jezika.  Nakon početnih aktivnosti naši su gosti razgledali školsku zgradu i dvorište na koje smo osobito ponosni. Potom su učenici jedni drugima predstavili osobitosti svojih država, regija i gradova.

Učenici i učiteljice nazočili su redovitim nastavnim satima iz hrvatskog i engleskog jezika, geografije, glazbene kulture, biologije, kemije, fizike, matematike te tjelesne i zdravstvene kulture u 7. a, b, c razredu. Sate su održali naši učitelji Tihana Karika, Lada Malinović, Pavle Sivec, Alma Mance, Dubravka Premec, Mirjana Bagarić, Dajana Biglbauer i Antonio Bičvić.

Obilježili smo 18. listopada,  Svjetski dan kravate, kako bismo zajednički odali počast ovom elegantnom modnom dodatku koji je postao prepoznatljiv simbol Hrvatske širom svijeta.

Osim redovite nastave, organizirane su i tri tematske radionice. Na radionici „Creative Perspective For Artists“ učenici su, uz vodstvo učiteljice Silvije Vukašinović, učili o geometrijskoj perspektivi te izradili svoju sobu u 3D perspektivi. Učiteljica Natalija Krešo u radionici „Bones and phones“ zajedno s učenicima  istraživala je negativan utjecaj uporabe informacijske tehnologije na strukturu ljudskog  kostura te načine preventive. Istraživanje zlatnog reza i Fibonaccijevog niza izvođenjem praktičnih zadataka organizirale su učiteljice Mirjana Bagarić i Nikolina Jakić.

Erasmus mobilnosti uvijek su prilika za upoznavanje  povijesti i kulture zemlje domaćina. Kako bi  gosti što bolje upoznali naš prekrasni  Osijek, organizirali smo tri aktivnosti. Aktivnost „Explore the city - a city hunt“ koju je pripremila nastavnica Doroteja Vojedilov,  zahtijevala je od gostiju da samostalno  pronađu najpoznatije simbole grada te kulturne i povijesne spomenike – konkatedralu sv. Petra i Pavla,  spomenik braniteljima i žrtvama Domovinskog rata, popularnog „šetača“, Sakuntala park, Most mladosti, kip Pabla Picassa i secesijski zdenac. Pavle Sivec, učitelj geografije i povijesti, pokazao je gostima Tvrđu i Europsku aveniju.  U srijedu su naši  sedmaši ugostili češke kolege u svojim domovima. Zajedno su proveli  poslijepodne u uobičajenim obiteljskim aktivnostima kako bi uvidjeli  razlike i sličnosti u životnim stilovima. Dan je završio posjetom trgovačkom centru Portanova te zajedničkom zabavom u igraonici.

Pet dana zajedništva i prijateljstva je proletjelo. Naše druženje završili smo zajedničkim videom i Kahoot kvizom koji je pripremio učitelj povijesti i geografije Mislav Zemljak. Video možete pogledati na našem YT kanalu. Naravno, on donosi samo djelić atmosfere stjecanja neprocjenjivog  iskustva, usvajanja novih znanja i izgradnje novih prijateljstava.

Novonastalo prijateljstvo ne završava odlaskom gostiju, nastavlja se kontaktima preko društvenih mreža i videopoziva. Daljnja suradnja vidljiva je i u nastavku aktivnosti jer će već u studenom češka škola ugostiti učiteljicu Mirjanu Marinčić , a potom će u prosincu naših osam učenika i tri učitelja posjetiti školu Základní škola a Mateřská škola u Chýně.

Koristimo prigodu i zahvaljujemo Gradskom prijevozu putnika koji je i ovaj put osigurao besplatan prijevoz našim gostima. Ovo je već peto domaćinstvo naše škole u Erasmus projektima, a Gradski prijevoz putnika svaki je put omogućio besplatnu vožnju našim gostima.

Akreditacijski tim naših učenika sastoji se od 14 članova, učenika sedmih razreda. Svi su aktivno sudjelovali u mobilnosti, bili odlični domaćini i potrudili se da gosti ponesu što  ljepše uspomene iz našega grada. To su Ana Lučenčić, Petra Pavičić, Andrea Prgomet, Veronika Šuster, Sven Buhin, Filip Šustić, Dorijan Đukić, Karlo Barušić, Lea Jalšovec, Dora Lazarević, Laura Tucak, Fran Pastuović, Franko Vrabec i Mate Mihaljević. Zahvaljujemo navedenim učenicima i njihovim roditeljima.

Osnovna škola Višnjevac u zadnjih je sedam godina završila šest Erasmus + projekata (KA2) te se posebno veseli mogućnosti nastavka rada pod okriljem Europske komisije u sklopu Erasmus+ akreditacije. Dobivanjem akreditacije naša će škola  moći nastaviti mobilnosti i suradnju s domaćim i stranim partnerima do 2027. godine u svrhu boljeg obrazovanja učenika i učitelja. Koordinator Erasmus akreditacije je pedagoginja Melita Krstić koja planira i organizira sve aktivnosti uz snažnu potporu ravnatelja škole Dane Končara.

Nekoliko fotogafija pogledajte na našoj Facebook stranici a video na ovom linku.

Članak na portalu Osijek 031  i SiB.hr

Izvijestila Anica Ivković