Erasmus Tečaj u Dublinu: 4C u nastavi

Autor: Administrator , 18. 12. 2023.

Tijekom razdoblja od 3. do 10. prosinca 2023., imao sam čast sudjelovati na edukativnom tečaju pod nazivom "The 4Cs: Creativity, Critical Thinking, Communication and Collaboration in Schools," koji se održao u Dublinu pod organizacijom Europass Teacher Academy. Na tečaju sam sudjelovao u sklopu Erasmus akreditacije škole. Na ovom tečaju okupilo se sedam učitelja iz različitih dijelova Europe - tri iz Italije, dva iz Bugarske, jedan iz Poljske te jedan iz Hrvatske.

Tijekom intenzivnog tjedna, kroz raznolike aktivnosti, stekli smo nova znanja i vještine te ih aktivno primjenjivali. Ova edukacija predstavljala je jedinstvenu priliku za stjecanje kompetencija koje su ključne za suvremeno obrazovanje u 21. stoljeću.

Jedan od ključnih aspekata tečaja bio je fokus na razvoju ključnih vještina 21. stoljeća. Kroz raznolike radionice, dobili smo alate koji su nužni za uspjeh u suvremenom svijetu. Razumijevanje kreativnog procesa nije ostalo samo teoretsko znanje, već se pretvorilo u iskustvo koje možemo primijeniti u svakodnevnoj nastavi. Tečaj nas je potaknuo da razmišljamo kreativno te nam pružio dublji uvid u važnost kreativnosti u obrazovanju.

Kritičko razmišljanje također je isticano kao ključna vještina koju nastavnici trebaju razvijati. Tečaj nam je omogućio sagledavanje različitih aspekata kritičkog razmišljanja te smo stekli alate za poticanje naših učenika da postavljaju pitanja, analiziraju informacije i razvijaju kritičko razmišljanje.

Važno je bilo i usvajanje novih vještina jasne komunikacije. Kroz praktične primjere i vježbe, usavršili smo svoje komunikacijske vještine, ključne ne samo u učionici već i u svim aspektima života. Jasna komunikacija pokazala se ključnom za uspješno prenošenje znanja i razumijevanje međusobnih potreba.

Suradnja, kao ključna vještina, bila je središnja tema tečaja. Kroz konkretna iskustva i primjere, naučili smo kako poticati suradnju među učenicima te integrirati suradničke aktivnosti u nastavu. Razumijevanje važnosti suradnje sada je dublje ukorijenjeno u mom pristupu nastavi, potičući timski rad i međusobno poštovanje.

Sva stečena znanja i vještine s tečaja su primjenjiva i prilagodljiva za različite uzraste u osnovnoj školi. Tečaj nam je pružio inovativan, praktičan i dinamičan pristup poučavanju, koji smatram neophodnim za suvremenu nastavu. Planiram primijeniti sve naučeno u radu sa svojim učenicima te podijeliti iskustva s ostalim učiteljima u školi, stvarajući tako pozitivno radno ozračje.

Fotografije pogledajte na našoj Facebook stranici.

Izvijestio Pavle Sivec