Prespavanac u školi

Autor: Administrator , 1. 2. 2024.

Na zanimljivu ideju došli su učenici 3.c i njihova učiteljica Jasna Dorić. Vrlo brzo ideju su prihvatili učenici 3. a i 3. b, te njihove učiteljice Mirjana Marinčić i Senka Lončar. Ideja se zarazno širila na knjižnicu, kuhinju, obližnji vrtić i Filozofski fakultet. IDEJA je bila – noć provesti u školi na tzv. PRESPAVANCU. Uvjet za dolazak bio je pročitati lektiru Vlak u snijegu Mate Lovraka. Nakon provjere tijekom tjedna učiteljice su se uvjerile da je lektira pročitana, te je uslijedila ULAZNICA za prespavanac.

Nakon jutarnje nastave 25. 1. 2024. (četvrtak) i odlaska kući, gdje su se učenici odmorili i  pripremili za dugu noć, okupljanje pred školom je bilo u 20 sati. Parkiralište i dvorište oživilo je i popunilo se veselom djecom i roditeljima. Djeca su nestrpljivo čekala da sve već jednom počne, a roditelji su htjeli bar malo zaviriti u učionicu, koja se pretvorila u spavaonicu, uz pomoć  grupe veselih, vrijednih i spretnih ljudi iz Civilne zaštite, koji su 60 kreveta sklopili kao od šale.

Pronašli su svoj krevet, smjestili se i malo družili. Stigla je teta iz Dječjeg vrtića Višnjevac – svima poznata, Mirela Sket-Svirać. Povela je i troje djece koji će nagodinu upisati prvi razred. Uz razgovor, igru i čitanje ulomka iz dječjeg romana Vlak u snijegu brzo je prošlo vrijeme. Zahvalili smo joj se pjesmom iz filma Vlak u snijegu.

Sljedeću aktivnost: kviz na temu pročitane lektire, proveli su studenti Odsjeka za informatičke znanosti 3. preddiplomske godine i prof. Tamara Zadravec sa Filozofskog fakulteta u Osijeku. Mnogima je to bila najzabavnija aktivnost.

U suradnji sa našom knjižničarkom Ivanom Maligec, protekli tjedan knjižnicu smo pretvorili u muzej. Izložili smo stare predmete koje su učenici donosili od kuće. Obišli smo naš mali „muzej“. Ponovili što je muzej, kako se u muzeju ponašamo, tko je kustos, te smo naučili da se stvari u muzeju ne diraju, ako to nije posebno označeno. Tako smo dobili dozvolu da smijemo pisati na pisaćoj mašini, što je učenike jako razveselilo.

Slijedila je večera-dostava iz McDonalds-a.

Vrhunac večeri bio je pidžama party i to onaj pravi sa disco kuglama i učiteljicom Mirjanom koja je  puštala odličnu  glazbu.

Nakon što smo dočekali ponoć (uz odbrojavanje) i uz …“nećemo spavat“, slijedilo je pranje zubi i odlazak u krevet. Naravno to nije bio kraj, jer pogledali smo još  filma Vlak u snijegu. Neki su odmah pozaspali, a oni najizdržljiviji dočekali su dva sata.

Jutarnje buđenje predviđeno za sedam sati malo se pomaklo, ali vrijedne tete kuharice zamirisale su školu pečenom slaninom i jajima, tako da smo se brzo našli u kuhinji na doručku.

Uslijedila je nastava u osam sati i pomoć oko rastavljanja kreveta.

Glavni ciljevi ovog projekta osim mnoštva edukativnih, bili su: međusobno se povezati, razviti nova prijateljstva, upoznati i prihvatiti različitosti, usvajati i njegovati temeljne humane vrijednosti (prijateljstvo, nenasilje, pravednost i empatiju) i doživjeti školu ne samo isključivo kao mjesto učenja i obaveza već kao mjesto gdje se učenici osjećaju sigurno, ispunjeno i gdje zabava nikad ne prestaje.

Zahvaljujemo se svima koji su podržali ovaj projekti i pomogli nam da sve bude ovako kako je bilo. Najveću zahvalu zaslužila je naša teta KATICA, koja se bez i malo razmišljanja odmah ponudila da tu noć provede s nama i zaista je bila velika podrška i pomoć svima.

Ovaj PRESPAVANAC u školi još dugo će se prepričavati i pamtiti.

Nekoliko fotografija pogledajte na našoj Facebook stranici.

Izvijestila: učiteljica Jasna Dorić