Građanski odgoj i obrazovanje - aktivnosti u travnju

Autor: Administrator , 22. 4. 2024.

U utorak, 9.4. 2024., učenici Građanskog posjetili su OŠ Retfala, gdje su pogledali izložbu i prezentaciju  o Mađarima u Retfali koju su pripremili njihovi učenici građanskog  zajedno s profesorom Mirkom Andrićem. Nakon toga su održali Kviz o izložbi, te prošetali do obližnjeg Mađarskog doma. Predstavnici Udruge Mađara u Retfali upoznali su učenike s identitetom Mađarskog naroda na području Republike Hrvatske, kao i cijele Europske unije.

U srijedu, 10.4.2024.,  zajedno s medijatorima škole, uz vođenje nastavnika Mislava Zemljaka i Silvije Vukašinović  bili su na jednodnevnoj terenskoj nastavi u Zagrebu. Posjetili su Romski edukcijski kulturni centar "Kali Sara". Sudjelovali su u zanimljivim edukativno-pedagoškim programima „Dođi u REKC!“ Ljubazni domaćini i sponzori posjeta pripremili su metodičke igrice kroz koje su učenici i nastavnici upoznali romsku kulturu, povijest i tradiciju. Zahvaljujući edukativno igri "Escape Room", sudionici su timski surađivali, komunicirali i rješavali zadatke te saznali mnogobrojne podatke o romskom narodu, jeziku, podrijetlu i nacionalnim obilježjima. Saznali su da je Kali Sara romska božica sudbine, plodnosti i sreće, a romski narod potječe iz Indije te da romski jezik ima 17 dijalekata. Kroz edukativne igre upoznali su se s istaknutim Romima - dobitnicima Nobelove nagrade iz medicine ( S.A.S Krogh), svjetski poznatim umjetnicima i književnicima romskog porijekla (Elvis Presley, Charlie Chaplin, Pablo Picasso,  Ronald Lee,…). Učenicima i djelatnicima obratio se gospodin Veljko Kajtazi, saborski zastupnik romske nacionalne manjine. U svom je govoru iznio mnogo podataka o romskom narodu i važnosti njihova obrazovanja. Ispričao je svoj životni put koji je bio pun izazova, učenja, putovanja, sreće i velikih uspjeha.

U nastavku terenske nastave učenici i nastavnici posjetili su centar Zagreba te Muzej iluzija. Boravak u Muzeju iluzija bio je iznimno zanimljiv. Učenici i djelatnici uživali su u mnoštvu optičkih varki i iluzija: kaleidoskop, iluzija stolice, optičke iluzije,  hologrami, glava na pladnju, soba ogledala, ames soba i dr.

Terenska nastava je organizirana u suradnji s Prosvjetno-kulturnim  centrom Mađara  i Županijskom voditeljicom Građanskog, profesoricom Mirelom Berlančić,.

17.4.2024. pratili su tijek Izbora  za zastupnike u Hrvatski sabor 2024.  na nekoliko izbornih mjesta u našoj školi. Bili su svojevrsni tihi promatrači. Predsjednici biračkih odbora upoznali su ih s pripremama za izbore, procedurama i pravilima ponašanja. Promatrajući kako građani koriste biračko pravo i neposredni način popunjavanja listića  te rad biračkog odbora, upoznali su „u živo“ demokratske izbore i ona prava koja će i sami imati u budućnosti. Već deset godina u Osnovnoj  školi Višnjevac provodi se nastava građanskog odgoja i neki od učenika iz prvih generacija sada su sjedili u biračkim odborima.

Kroz  mjesec travanj  imali smo nastavu  „škole života.“ Učili smo o demokratskim načelima, procedurama kao i prihvaćanju svih vrsta različitosti u društvu, direktno, na samom terenu-uživo.

Ovim putem zahvaljujemo Prosvjetno-kulturnom centru Mađara na dugogodišnjoj suradnji , a OŠ Retfala na novoj suradnji.

Fototografije možete pogledati na fb stranici škole.

Izvijestila: Silvija Vukašinović