Ivana i Karin dobile međunarodne nagrade za svoje likovne radove

Autor: Administrator , 22. 5. 2014.

Ove godine mjesec ožujak protekao je u lijepim vijestima za naše likovnjake. Uz pomoć svoje mentorice, učiteljice likovnog odgoja Silvije Vukašinović, učenici od 5.-8. razreda sudjelovali su na nekoliko međunarodnih natjecanja.

Hrvatska kulturna zajednica (Kroatischer Kulturverein) u Švicarskoj sa sjedištem u Zurichu  i ista organizacija za hrvatske iseljenike u Njemačkoj sa sjedištem u Munchenu, priredili su likovni natječaj na temu:  „Slikam te pjesmo – od slavonskog bećarca do dalmatinske klape.“ Tema se mogla obraditi kao priča o hrvatskoj glazbenoj tradiciji, o narodnom predanju u pjesmi, svirci, plesu, narodnim nošnjama, narodnim običajima, o tome zašto se dalmatinske pjesme i način života toliko razlikuje od onoga na kontinentalnom dijelu Hrvatske, što se kome više sviđa… Tako su hrvatske učenike iz Švicarske, Njemačke, diljem svijeta, i naravno iz Hrvatske  pozvali organizatori. Višnjevačke učenike očito su lako nadahnule ove lijepe teme jer je Ivana Barišić (8.a) dobila priznanje u obje zemlje. U Švicarskoj je osvojila 3. nagradu, a u Njemačkoj 2. nagradu stručnog žirija. Kao temu za ovo natjecanje naši likovnjaci odabrali su pjesme „Vezak vezla“ i  „ Di se skrila Slavonija“. Izražavali su se grafičkom tehnikom linoreza ili olovke prikazujući svu raskoš i ljepotu ornamentike koju su  naše bake strpljivo ugrađivale izrađujući svoju narodnu nošnju  i ponosno ju nosile.

No, učenici  iz Višnjevca pokazali su da osim tradicijskih tema i te kako imaju svjetska, rekli bismo  „ globalna“ promišljanja!   Karin Liović (5.a), osvojila je počasnu nagradu na 21. svjetskom natjecanju dječjih radova  u Japanu. Nagrađena je za likovni rad pod nazivom “Smog iz auta zagađuje moje mjesto“. Među više od 25.000 likovnih radova, jednu od nagrada dobila je i naša Karin. Kaže da je svojim crtežom htejela potaknuti svijet na  razmišljanje o sve većem širenju gradova i velikom  broju automobila koji ugrožavaju zelenila u malim predgrađima svojim smogom. Organizator ovog svjetskog natječaja dječjih likovnih radova je udruga IE-NO-HIKAR koja od 1983. promovira prijateljstvo i razumijevanje među djecom širom svijeta.

Bravo za naše djevojke  i njihovu mentoricu koje su Višnjevac i Osijek učinili poznatim u likovnom svijetu mladih. O našoj Ivani i Karin pisao je i Glas Slavonije.