Pogledali smo "Moć zemlje" u HNK Osijek - naši dojmovi

Autor: Administrator , 14. 1. 2016.

„Moć Zemlje“ naziv je kazališne predstave koju su jučer u prekrasnom ambijentu Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku pogledali učenici predmetne nastave naše škole. Riječ je o drami Janka Matka 'Moć zemlje' u režiji i dramaturgiji Želimira Mesarića. U predstavi glume Davor Panić, Ljiljana Krička-Mitrović, Ivana Gudelj, Matea Grabić, Ivan Čačić, Duško Modrinić, Antonio Jakupšić, Aleksandar Bogdanović, Anita Schmidt i drugi. (Ostatak teksta ogledajte pod "više")

Izvijestila:  Marina Tojčić, knjižničarka

Radnja drame ‘Moć zemlje’ temelji se na istoimenom Matkovu romanu objavljenom 1944. godine. Istinita je priča o plemkinji Veri pl. Jurić koja isprva ohološću koja nekako nasljedno i pripada pripadnicima njezina visokog staleža izluđuje i sustavno ponižava seljake koji onako biblijski obrađuju plodna polja na i oko posjeda njezine veleuzvišene obitelji. Cijela ta priča slabašno podsjeća na ‘opjevanog’ Franju Tahija (dakako u ženskome tijelu), da se u njoj onako stameno seljački ne pojavljuje mladi Jura (poput Jurja koji je iscipelario zmaja) koji staje na kraj drzovitoj velikašici, svaljuje je s konja i gotovo obljubljuje. Valjda zaprepaštena hrabrošću Jure koji u slavonskoj verziji postaje Đuka, Đuke koji u hipu premošćuje sve staleške jazove, ohola Vera mijenja životni rakurs, pa počinje svijet oko sebe gledati iz sasvim drukčije, nove perspektive. Shvaća kako su ljubav i zemlja koja nam pod nogama bruji (ako pozorno slušamo) izvor svega života i posvemašnje ispunjenje koje čovjeka može učiniti sretnim u vlastitoj koži, okruženju u kojemu se zatekao. Koliko god bilo teško povjerovati u takav ishod priče o srazu dvaju dijametralno suprotnih staleža, koliko god lako bilo pisca Matka optužiti za patetiku, priča o barunici koja odustaje od vlastita podrijetla i zajamčene budućnosti u svili i kadifi doista se dogodila.  Evo nekoliko dojmova učenika:

Predstava Moć zemlje meni se jako svidjela. Vrlo je zanimljiva i poučna. Mlada dama koja je bila zla i koju je otac podržavao u toj zloći zaljubila se u seljaka. Vrlo lijepo. Mlada vlastelinka postala je seljanka, a kad joj je muž umro imala je priliku opet postati vlastelinka, ali ostala je seljanka. Jako zanimljivo i poučno. Ljubav je jača od svega!  (Tara Berženi 5.b)

Predstava Moć zemlje je predstava o kojoj se mora razmišljati. Ona je vrlo teška predstava u kojoj djevojka Vera napušta svoju obitelj i bogatstvo koje ima, te svog bogatog dečka i odlazi u totalno siromaštvo. Kasnije dobiva dijete, ali nažalost djetetov otac umire. Predstava je zapravo vrlo poučna baš iz tog razloga što je mlada djevojka ostavila sve i otišla svojoj ljubavi i nikad nije odustala. Svima bih preporučila da pogledaju ovu predstavu jer će puno naučiti iz nje. ( Nika Kolesarić 5.b)

Učenike su u kazalište vodile nastavnice, ljubiteljice kazališta i kazališne riječi, Alma Mance, Tanja Šustić, Anica Ivković, Tihana Karika, Željka Mihaljević, Jela Filakov - Bolšec, Mirjana Marinčić i knjižničarka Marina Tojčić.

Izvijestila:  Marina Tojčić, knjižničarka